تاثیر مطالعه بر مغز : 6 تاثیر فوق العاده ای که مطالعه بر سلولها عصبی و مغز ما دارد

چگونه سلولهای مغزمان را تقویت کنیم ؟ چگونه از پیر شدن سلول های عصبی جلوگیری کنیم ؟

به جرات می توان گفت که یکی از فواید بزرگ و اساسی مطالعه و کتابخوانی تاثیراتی است که بر مغز و سلولهایش و ذهن انسان می گذارد در این مجال بر آن شدیم که بیشتر به تاثیر مطالعه بر مغز بپردازیم و شما عزیزان را بیشتر ترغیب کنیم مطالعه و کتاب خواندن را یکی از اولویتهای اساسی در زندگی خود قرار دهیم .

 

سلول عصبی و کتاب
تاثیر مطالعه بر مغز و سلول های عصبی و ازتباطات آنها

1 – ارتباطات سلولهای عصبی بیشتر و قویتر می شود :

امروزه توسط دانشمندان ثابت شده است که مغز نیز همانند تمامی بخش های دیگر بدن ما ، یک عضله است و شما هر عضله را می توانید با درگیر کردن و فشار به آن تقویت کنید شما اگر یک دمبل تهیه کنید و طبق یک برنامه مشخص هر روز حرکت جلوبازو را انجام دهید بعد از دو سه ماهی خودتان با چشمانتان خواهید دید که بازوهای شما تکه تکه می شود و قطر آن بیشتر خواهد شد این خاصیت عضله است در نتیجه شما اگر به مغزتان فشار وارد کنید اتفاقی که بعد از مدتی می افتد مغز شما نیز به عنوان یک عضله تقویت خواهد شد حال بسته به این که چه کاری را انجام می دهید آن قسمت از مغز رشد خواهد کرد .

2 – تصمیم گیری و عکس العمل شما را تقویت خواهد کرد :

مطمئنا خیلی از ماها و اصلا نوع بشر و موجود زنده به خاطر ذاتی که خداوند در وجودش قرار داده است با چالش ها و شرایط جدید و خاصی روبه رو می شوند و این خاصیت و نعمت خداوند نتیجه اش می شود رشد و توسعه آن موجود ، حال این موضوع چه ربطی به مطالعه و مغز دارد ؟

وقتی یک نویسنده یک کتاب را می نویسد و آن را به رشته تحریر در می آورد در واقع او تحقیقات و تجربیات سال های زندگی خود را در قالب کلمات در اختیار دیگران قرار می دهد خوب ، نکته و دلیل پیدا شد تجربه ، اگر بشر بخواهد همه چیز را خودش یاد بگیرد و از دانش و تجربه دیگران بهره نبرد ، نیاز دارد تا سالیان متعدد کار کند تا بتواند همه چیز را یاد بگیرد و این زندگی 70 تا 100 سال انقدر طولانی نیست که آدمی بخواهد آن را صرف چیزهای جدید کند و تک تک آنها را یاد بگیرد .

شما وقتی کتاب می خوانید حال چه آموزشی و چه داستان و رمان ، در حقیقت شما در حال یادگیری تجربه دیگران هستید و مغز این گونه فکر می کند که خودش در حال تجربه کردن است

حال وقتی شما در یک چالش و شرایط جدید قرار می گیرید مغز شما شروع به گشتن در حافظه گذشته می کند تا ببیند در گذشته شما برای این شرایط فرضی چه کاری انجام داده اید و یا دیگران چه عکس العملی از خود نشان داده اند.

فرض کنید که شما یک کتاب در مورد فروش و نحوه متقاعد سازی مشتری خوانده اید حال اگر در فروشگاه خود یک مشتری از شما سوالی در مورد کالای شما بپرسد مغز شما به شما می گوید من در آن کتاب کذایی خواندم که در جواب این سوال یا رفتار مشتری باید چه کاری انجام دهم و شما نیز هم همان کار را انجام می دهید و همان نتیجه گفته شده در کتاب را به دست می آورید .

3 – احساسات خود بهتر کنترل و بروز می دهید :

یکی از بزرگان می گوید « کسی که کتاب می خواند به تعداد کتابی که خوانده است زندگی کرده است اما کسی که کتاب نمی خواند فقط یک بار زندگی می کند» . شما وقتی کتاب می خوانید همانطور که گفته شد در حال تجربه احساس نویسنده هستید و در حقیقت به جای او زندگی می کنید و این گونه خود را در شرایط احساسی مختلف قرار خواهید داد و تجربه به تجربیاتتان اضافه خواهد شد همچنین می توانید احساسات خود را بهتر و به عنوان یک باتجربه بروز می دهید .

علاوه بر تاثیر مطالعه بر مغز که در پاراگراف قبلی به آن اشاره کردیم کتاب خواندن سبب می شود که شما دیگران و احساس های آنها را بهتر بفهمید و درک کنید و به نوعی قدرت همدلی شما با دیگران بیشتر می شود و شما نزد دیگران محبوب تر خواهید شد .

4 – مطالعه تمرکز ذهنی شما را بهبود می بخشد :

عصر دیجیتال و گسترش فناوری در کنار تمام خوبی هایی که برای بشر دارد یکی از عوارض بزرگش این است که حواس پرتی ما را بیشتر کرده است گوشی های لمسی ، شبکه های تلویزیونی متعدد ، شبکه های اجتماعی و انبوه محتوایی که در این شبکه ها تولید می شود ، شهرهایی با دیوارها و مناظر پر از پیام های تبلیغاتی و … همه و همه حواس و ذهن و مغز ما را درگیر خود می کنند و حتی در بعضی افراد دچار اختلال خواب می شوند اما مطالعه و کتابخوانی چه تاثیری در تمرکز ما دارد ؟

وقتی شما کتاب می خوانید بعد از چند دقیقه که از شروع مطالعه تان می گذرد و درگیر کلمات و جملات می شوید تمرکز و حواس شما تماما به سمت کتاب می رود و در حقیقت وقتی برای نیم ساعت و یا بیشتر کتابخوانی می کنید مغز شما در حال تمرین و یادگیری تمرکز است و با ادامه این کار تمرکزتان قوی تر و بهتر می شود .

5 – کلمات بیشتری در بانک ذهن و مغز شما ذخیره خواهد شد

یکی دیگر از تاثیر مطالعه بر مغز افزایش دایره کلمات و واژگان شما خواهد بود وقتی که کتابی را می خوانید کلمات تک به تک در ذهن شما جاری می شود و هر کدام با توجه به جایگاهش در جملات ، معنا و حس خاصی به خود می گیرند و مغز شما آنها در حافظه خود ذخیره می کند و وقتی شما در حال صحبت با دیگران باشید این کلمات به کمک شما می آیند و شما بهتر می توانید احساسات و منظور خود را با دیگران در میان بگذارید در نتیجه در زندگی اجتماعی و شغل و پیشرفت شما در زندگی تاثیر گذار خواهد بود .

6 – تاثیر مطالعه بر مغز : قدرت ایده پردازی و تصویر سازی ذهن را افزایش می دهد

اگر دوست دارید که خلاقیت خود را پرورش دهید و آدم خلاقی باشید یکی از کارهایی که باید انجام دهید مطالعه و کتابخوانی است بازهم برگردیم به این موضوع که هر کتاب یک زندگی است و مملو از تجربیات نویسنده آن .
هر کتابی که شما می خوانید مغز به آرامی شروع به ساخت تصویرهای لازم برای مطلب می کند و سعی می کند که آنچه را که می خواند درک و تحلیل کند و کلمات و جملات بعدی را حدس بزند و نتیجه لازمه را از داده ای که واردش شده را بدست آورد و هنگامه ای شما مطالعه را تبدیل به یک عادت و کار روزانه می کنید این کار هر روزه انجام می شود و شما در هرکتاب با ایده های جدید مواجه می شوید و مغزتان با ترکیب این ایده ها به ایده های جدیدتر می رسد در واقع خلاق تر می شود و با تصویر سازی که انجام این قدرت را نیز در مغزتان قدرتمند تر می کنید.

سخن پایانی

در این متن و مقاله سعی شد به بخشی از فواید و تاثیر مطالعه بر مغز اشاره شود و مطمئنا دانش بشری هنوز در این مورد به کمال خود نرسیده است و راه طولانی در پیش دارد اما نکته که وجود دارد این موضوع است که امروزه نمی توان استفاده از گوشی و شبکه های اجتماعی را به کل منع کرد و بگوییم که فقط کتاب بخوانیم هر دو از ملزومات زندگی هر کسی هستند چه دیجیتال و شبکه های اجتماعی و اینترنت و چه کتاب و مطالعه ، هر دو تاثیرات خاص خود را در زندگی ما دارند و باید هر دو را داشته باشیم و نباید یکی را فدای دیگری کرد .

امیدوارم توانسته باشیم شما را با فواید که مطالعه برای مغز ما دارد آشنا کنیم و شما را ترغیب کنیم که در کنار برنامه های اولویت دار زندگی خود مطالعه و کتابخوانی را نیز جزء انها قرار دهید و روزانه کتابخوانی داشته باشید
خوشحال خواهیم شد که نظر و پیشنهاد خود را در خصوص این مقاله و یا اگر تجربه ای از مطالعه و کتابخوانی داشته اید با ما و دیگر دوستان در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید .

به امید دیدار مجدد شما عزیزان

از شما دعوت می کنم مقاله : عادت به کتابخوانی : چگونه عادت به کتاب خواندن را در خود ایجاد کنیم نیز مطالعه فرمایید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی