خلاصه کتاب قدرت عادت : چگونه عادت ها زندگی ما را تغییر می دهند

عادت و قدرت تاثیر گذاری آنها ، رازی است که طی 10 تا 20 سال گذشته کشف شده است

خلاصه کتاب قدرت عادت پیش گفتار : « لیزا آلن ، آن طور که پرونده اش نشان می داد سی وپنج ساله بود و از شانزده سالگی مشروب خوردن و سیگار کشیدن را شروع کرده بود بیشتر عمرش را با چاقی مفرط دست به گربیان بود در یک روزمه قبلی ، طولانی ترین کارش کمتر از یکسال طول کشیده بود با این وجود زنی که روبه روی محققان نشسته بود لاغر ، خوش اندام و پرطراوت بود پاهایش همچون پاهای دوندگان ورزیده و کشیده بود او ده سال از عکس هایی که بر روی پرونده اش قرار داشت جوان تر به نظر می رسید … »

این جملات اولین پارگراف های کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ است این کتاب که جایزه پولیتزر را از آن خود کرده و به مدت سه سال جز لیست پرفروش های نیویورک تایمز بوده در کشور ما توسط انتشارات و مترجمین مختلف ترجمه و به چاپ رسیده و توسط خوانندگان و علاقه مندان به کتاب و حوزه توسعه فردی با استقبال خوبی روبه رو شده است

در ادامه این مقاله با خلاصه کتاب قدرت عادت بخش پیشگفتار و معرفی یک کتاب خلاصه شده کاغذی در کنار شما خواهیم بود البته این خلاصه علاوه بر ارائه بخش های خلاصه شده است برداشت هایی هم که از این بخش از کتاب شده است را نیز شامل خواهد شده امیدوارم که برای شما عزیزان مفید و سودمند باشد

خلاصه پیشگفتار کتاب قدرت عادت

یکی از ویژگیهای خوب کتاب قدرت عادت این است که این کتاب برگرفته از بیش از سیصد مصاحبه و تحقیقاتی است که دانشمندان مختلف انجام داده اند و در اولین بخش کتاب هم به تحقیقی که دانشمندان بر روی بیست و پنج نفر انجام داده اند پرداخته است نحوه انتخاب این 25 نفر به این گونه بوده است که آنها قبل سیگاری ، اعتیاد به مشروب و پرخوری داشته اند و عادت های بدی همچون خرید زیاد و دیگر عادت های بد را در خود داشته اند اما توانسته اند همه این عادت های بد را ترک کرده و در خود عادت های خوبی به وجود آورند و به نوعی زندگی خود را از این رو به آن رو کنند

یکی از این کیس ها لیزا آلن بود همانطور که در ابتدا مقاله عنوان شد او از نوجوانی به سیگار و مشروب معتاد بوده ودر جوانی هم اضافه وزن بسیاری داشته است و به خاطر همین شرایط شوهر وی به زن دیگری علاقه مند می شود و از او طلاق می گیرد اما این طلاق و جدایی سرآغاز مهمی در زندگی لیزا می شود و او در سفری که به قاهره داشته است بعد از کلی کلنجار رفتن با خودش تصمیم می گیرد که زندگی خود را عوض کند و این کار را از ترک سیگار شروع می کند

در اسکن هایی که از مغز لیزا توسط محققان انجام می شود متوجه می شوند وقتی سیگار و مشروب و غذا در اختیار لیزا قرار می گیرد مغز وی فعالیت شدیدی انجام می دهد اما در جای دیگر از مغز او اجازه رفتن و استفاده از آنها را به او نمی دهد و در حقیقت رشته های عصبی که جدیدا در مغز او به وجود آمده است رشته ای سابق را بی اثر و دور کرده است .

« دانشمندان متقاعد شده بودند سفر به قاهره، طلاق یا بیابان گردی نبود که باعث این تغییر شده بود. علت آن این بود که لیزا در ابتدا فقط بر روی تغییر یک عادت – سیگار کشیدن – تمرکز کرده بود . همه افرادی که در این پژوهش شرکت کرده بودند فرآیند مشابهی را طی کرده بودند. با تمرکز بر روی یک الگو – «عادت زیربنایی » – لیزا به خودش یاد داده بود چگونه روتین های دیگر زندگی اش را نیز دوباره برنامه ریزی کند »

« لیزا شرکت کننده مورد علاقه محققان بود، چون اسکن های مغزش برای درست کردن نقشه ی  جایی  که در آن الگوهای رفتاری – عادتها – در ذهن ما جای می گیرند، بسیار جالب و مفید بودند. آن دکتر به لیزا گفت: «شما به ما در درک اینکه چگونه یک تصمیم تبدیل به رفتار خودکار می شود کمک می کند . همه ی افرادی که در آن اتاق بودند احساس می کردند در شرف رسیدن به چیز مهمی هستند. »

معرفی بخش های مختلف کتاب قدرت عادت

در ادامه خلاصه کتاب قدرت عادت به معرفی بخش های مختلف این کتاب پرداخته شده است این کتاب به سه بخش تقسیم شده است بخش اول بر روی این موضوع تمرکز دارد که عادت ها چگونه در زندگی افراد ظاهر می شوند این بخش در مورد عصب شناسی شکل گیری عادت، چگونگی ساختن عادت های جدید و تغییر عادتهای قدیمی، و روش ها بحث می کند .

دومین قسمت در مورد عادت های شرکت ها و سازمان ها بحث می کند این بخش شرح می دهد که چرا وقتی عاد تهای سازمانی یک بیمارستان آنطور که پیش بینی می شود عمل نمی کنند، حتی با استعدادترین جراحان هم ممکن است اشتباهات فاجعه باری را مرتکب شوند.

قسمت سوم کتاب قدرت عادت روی عادتهای جوامع تمرکز دارد این بخش به بحث درباره سوالات اخلاقی پیچیده پرداخته می شود ؛ نظیر اینکه آیا اگر قاتلی در انگلستان بتواند به طور قانع کننده ای بحث کند که عادتهای او بودند که او را به سمت کشتن سوق دادند، می بایست آزاد شود یا خیر.

هر فصل این کتاب به یک بحث اصلی می پردازد: عادتها می توانند تغییر کنند، اگر ما بتوانیم بفهمیم که چگونه کار می کنند .

کتاب قدرت عادت روی عادت هایی تمرکز می کند که به صورت تکنیکی تعریف شده اند: انتخاب هایی که همه ما زمان هایی انجام می دهیم ، و بعد دیگر در مورد آنها فکر نمی کنیم ، ولی اغلب ، هر روز همچنان آنها را انجام می دهیم .

درک عادتها مهمترین چیزی است که من در ارتش یاد گرفته ام. این امر به طور کلی نگاه من به دنیا را عوض کرده است. آیا می خواهید که زود خوابتان ببرد و صبح که از خواب بیدار می شوید احساس خوبی داشته باشید؟ به الگوهای شبانگاهی تان توجه کنید .

« دارم به شما می گویم، اگر یک فرد کودنی مثل من بتواند این چیز را یاد بگیرد، همه می توانند من این نکته را مرتب به سربازانم می گویم ، اگر شما عادتهای درستی را به دست آورید ، هیچ کاری وجود ندارد که نتوانید انجامش دهید . »

« در عرض یک دهه گذشته، درک ما از عصب شناسی و روانشناسی عادتها و روشی که عادتها در زندگی ، جوامع ، و سازمانهای ما کار می کنند، چنان گسترش یافته است که پنجاه سال پیش حتی تصور آن را هم نمی توانستیم بکنیم . اکنون ، اینکه عادتها چرا ظاهر می شوند، چگونه تغییر می کنند و علم مکانیکی عامل آن را می دانیم. ما می دانیم چگونه آ نها را بخش بندی کرده و برای ویژگیهایمان بازسازی شان کنیم . می دانیم که چه کار کنیم تا مردم کمتر بخورند ، بیشتر ورزش کنند، با بهره وری بیشتری کار کنند و زندگی سالم تری داشته باشند. دگرگون کردن یک عادت الزاما کار ساده یا سریعی نیست . هیچ وقت ساده نخواهد بود. ولی امکانپذیر است. و اکنون می فهمیم گه چگونه این کار امکانپذیر است . »

خلاصه کتاب قدرت عادت

انتشارات مات و خلاصه کتاب قدرت عادت

نشر مات از آن دست ناشرانی است که کتاب های خوب و مفید که مورد استقبال عموم هم قرار گرفته است را در قالب کتاب کاغذی خلاصه کرده و به زیر چاپ می برد از جمله این کتاب ها ، کتاب قدرت عادت نوشته چارلز داهیگ است این خلاصه کتاب در 64 صفحه و با جلد شومیز و  قطع (اندازه و پهنای ) رقعی و با ترجمه خانم نسترن خدیو ارائه کرده است این کتاب چاپ ششم خود را در سال 1401 پشت سر گذاشته است .

برای دیدن دیگر مشخصات کتاب و دیدن نظرات دیگر خریداران می توانید روی تصویر زیر کلیک کرده و در صورتی تمایل اقدام به تهیه کتاب نمایید .

خلاصه کتاب قدرت عادت از نشر مات

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی