روش مطالعه : در 5 مرحله مطالب را در ذهنتان ابدی کنید

چگونه می شود وقتی کتابی ، درسی را می خوانیم و یا دوره ای را می بینم به راحتی به حافظه بلند مدت خودمان بسپاریم

برای خیلی از ماها پیش آمده است که وقتی یک کتاب آموزنده یا حتی دروس مدرسه و دانشگاه را می خوانیم یا شاید در دوره ای شرکت می کنیم فردای آن روز و یا چند روز بعد بخش زیادی از آنچه را باید به ذهنمان می فرستادیم فراموش کرده ایم. به راستی دلیل این مشکل چیست ؟ از چه روش مطالعه ای می توان استفاده کرد که مطالب در ذهنمان پایدار و ماندگار شود ؟ از چه تکنیکهای یادگیری می توان برای بهتر یادگرفتن استفاده کرد .

در ابتدا باید گفت که فراموشی و یا نسیان یکی از ویژگیهای اصلی و مهم مغز و ذهن انسان است و این خصوصیت در برخی مواقع مفید و سودمند است و در بعضی از موارد موجب ضرر ماست ، وقتی دور از جان شما عزیزی را از دست می دهید و یا اتفاق ناگواری برایتان می افتد خوب فراموشی این لحظات یک موهبت فوق العاده الهی به شمار می رود و یا تصور کنید این حجم عظیمی از اطلاعات که من و شما روزانه و شبانه حتی ، به سمت ما می آیند حافظه مان تمامی آنها را ضبظ می کرد و در خودش نگاه می داشت آن هم مغزی که این همه انرژی برای کار کردن استفاده می کند (مغز انسان در حالت معمولی 20 درصد از انرژی بدن را استفاده می کند ) چقدر ما باید غذا مصرف می کردیم تا بتوانیم انرژی مورد نیازش را تامین کنیم و چقدر خسته می شدیم پس در نتیجه فراموشی نعمت بزرگی است که باید سپاسگذار خداوند مهربان باشیم .

اما خوب در مواردی هم من و شما نیاز داریم که اطلاعات و داده هایی که بدست می آوریم را حفظ کرده و درکشان کنیم و برای همیشه به حافظه مان بسپاریمشان . خوب برای این کار چه باید کرد ؟ جوابش در مرور کردن دوباره مطالب است آن هم در زمان هایی که ممکن است مطالب را از یاد ببریم این تکرار باید انجام شود تا ما به ذهنمان و مغز محترمان بگوییم که عزیزم من می خواهم این مطالب را برای همیشه در خود نگه داری کنی .

در ادامه در پنج مرحله من به شما خواهم گفت که چگونه این کار را انجام دهیم این پنج گام شاید سخت نباشد اما نیازمند آن است که شما اندکی انضباط فردی داشته باشید و مرحله به مرحله این کار را انجام دهید تا نتیجه لازمی که مورد نظرتان است را بدست آورید .

روشهای مطالعه
خواندن و درک کردن یکی از اساسی ترین مراحل مطالعه بدون فراموشی است

1 – خواندن و درک کردن

در این مرحله و روش مطالعه ، شما باید کتاب و یا درسی که در حال مطالعه آن هستید را خوب بخوانید و یا دوره ای را که شرکت کرده اید را با دقت ببنید نکته ای که در این مرحله مهم است درک مطالب است البته نه صددرصد بلکه یک درک کلی از مطلبی که به شما ارائه شده داشته باشید اگر کتاب می خوانید شاید نیاز باشد که دو یا سه بار از ابتدا بخوانید در مورد کتاب درسی هم همین طور . اگر در کلاستان مطلب توسط معلم یا استادتان تدریس شده می توانید گفته های استاد را ضبط کنید و دوباره گوش کنید تا درکتان از مطلب بیشتر شود و اگر در دوره ای شرکت کرده اید نیز فیلم را دوباره نگاه و یا گوش کنید این کار به شما کمک خواهد کرد یک درک کلی بدست بیاورید اگر در زمانی که مشغول خواندن هستید سوالی به ذهنتان رسید می توانید آن را در جایی یادداشت کنید و پس از اتمام مطالعه اگر جواب سوالتان را پیدا نکردید می توانید از طریق جستجو در اینترنت و فضای مجازی و یا سوال از دوستان و استادتان جواب خودتان را پیدا کنید این کار هم کمک زیادی به درک شما نسبت مطلب خواهد کرد اما خوب در مرحله بعد برویم سراغ یادداشت برداری یا نت برداری .

2 – یادداشت برداری

یادداشت برداری و نت برداری یک مهارتی است که با بدست آوردن آن ، کمک شایانی به شما در یادگرفتن و به حافظه سپردن مطالب خواهد کرد البته این کار هم یک حالت تکاملی دارد البته بهترین کار این است که اول سبک مطالعه و یادگیری خود را پیدا کنید تا با توجه به آن بتوانید روش مطالعه خود را انتخاب کنید و با تمرین و تکرار می توانید در روش خود به مهارت برسید اما خوب در نکته برداری چیزی که مهم است نباید مطالب شما طولانی باشد بلکه باید شما از کلیدها و نمادها برای این کار استفاده کنید این کار را در زمانی که در مرحله اول هستید انجام دهید و بعد از اتمام مرحله اول با استفاده از یک کاغذ A4 یادداشت های خود را منظم کنید و نکاتی که فکر می کنید لازم است را به نت های خود اضافه کنید نکته آخر که خیلی هم مهم است شماره گذاری و داشتن عنوان برای هر صفحه است چون در مراحل و روزهای آینده شما باید بتوانید به این یادداشت ها دسترسی داشته باشید .

3 – سوال و جواب

در مرحله سوم از روش مطالعه پنج گامی ، شما در پشت برگه ای که به عنوان یادداشت برداری از آن استفاده کرده اید باید شروع کنید مانند یک معلم و یا استاد ، به طرح سوال در مورد یادداشت ها و مطالبی که مطالعه کرده اید سعی کنید که هم سوالات کلی بنویسید و هم جزئ

بعد از اینکه سوالاتتان را نوشتید از یک نفر مثل اعضای خانواده یا دوستتان یا همکلاسی تان بخواهید که از برگه A4 استفاده کند و از شما سوالاتی را بپرسد اگر هم کسی را برای این کار پیدا نکردید از یک دیوار و خودکار استفاده کنید و خودتان سوال ها را بخوانید و جواب انها را برای دیوار یا خودکارتان بگویید من خودم از گوشی و برنامه ضبط صدا آن استفاده می کنم و صدای خودم را ضبط می کنم و بعد از نام گذاری آن در آینده اگر نیازم شد استفاده می کنم

قسمت سوال و جواب کمک خیلی زیادی به شما می کند که میزان پیشرفت خودتان را بسنجید اگر دوست داشتید از درصد استفاده کنید و هر چند درصدی که جواب ها را درست داده اید را در جایی از همان برگه با ذکر تاریخ بنویسید و یا به خودتان نمره بدهید از بیست یا صد . از هر روشی استفاده می کنید باید میزان پاسخگویی شما را نشان دهد .

4 – مرور و یادآوری

خوب رسیدیم به مهمترین مرحله از این روش مطالعه مرحله مرور و تکرار و یادآوری . همان طور که در ابتدا خدمتتان عرض کردم فراموشی و از یاد بردن مطالب یکی از مشکلات ما در مطالعه و خواندن بود و راه حل هم مرور بود . طبق تحقیقات ، شما  در روز اول و دوم درصد بالایی از آنچه را که یاد گرفته اید را فراموش می کنید چیزی بیش از 60 درصد و اگر مرور را مطابق با برنامه انجام دهید این میزان از فراموشی به حداقل ممکن خواهد رسید این مرور شما باید در پنج روز خاص انجام دهید تا دوباره مطالب در مغزتان یک یادآوری شود و این گونه مطالب به حافظه بلند مدت شما منتقل خواهد شد .

منحنی فراموشی
انسان با یاداوری زمانبندی شده و روش مطالعه میزان فراموشی را می تواند کاهش دهد

اولین مرور را شما بعد از آنکه مطلب را خوانده اید و درک کرده اید و یادداشت برداری را انجام داده اید با سوال و جوابی که بعد از مرحله اول انجام می دهید در حقیقت انجام شده است .

روز دوم مرور را یک روز پس از اولین مرور انجام دهید در این مرور فقط یادداشت ها را بخوانید یک کار بهتر آن است که اول سوالاتی که در پشت برگه خوانده اید را خوانده و پاسخ دهید تا میزان جواب گویتان بدست بیاید سپس یک بار دیگر مرور را انجام دهید تا هم پاسخ سوالهایی را که نمی دانستید بدانید و هم یک مرور مجددی روی بقیه مطالب داشته باشید اگر هم در مرحله اول صوتی را برای مطلب ضبط کرده اید را در انتهای کار گوش کنید .

فراموش نکنید که درصد یا میزان پاسخگوی تان را هم یادداشت کنید تا پیشرفت خود را به چشم ببنید .

روز سوم مرور ، سه روز بعد از اولین روز مرور است که باید همان کارهای روز اول را انجام دهید و مرور چهارم را یک هفته و مرور پنجم را یک ماه و مرور ششم را سه ماه بعد از اولین مرور (نسبت روزهای مرور با توجه به اولین مرور است ) انجام دهید .

اما خوب نکته ای اینجا می توانم بشما بگویم این است که اگر شما یادداشتهای زیادی بنویسید خوب تاریخ انها را چگونه به یاد داشته باشید که حتما در تاریخ خودش مرور را انجام دهید برای این کار می توانید از یک سر رسید و یا تقویم گوشی تان و یا کلیندر گوگل استفاده کنید تنها کاری شما باید بکنید این است که بعد از آماده کردن یادداشتتان روزهای مرور را با توجه به صفحه و عنوانی که در بالای هر صفحه نوشته اید را در جایی که برای یادآوری انتخاب کرده اید وارد نمایید و هر روز یکی از کارهایی که باید برای شما در اولویت باشد نگاه به سررسید و یا روز تقویم تان باشد و مرور را انجام دهید .

یادداشت هایتان باید به گونه ای باشد که برای مرور بیش از 3 دقیقه از شما زمان نگیرد چون ممکن است شما در یک روز چندین مرور داشته باشید با این روش مطالعه و نظم در تکرار اتفاقی که برای شما می افتد درست در زمانی که مغز ممکن است مطالب را فراموش کنید شما مرور را انجام می دهید و حافظه تان را تحریک می کنید .

در انتها پس از هر روز مروری که انجام می دهید درصد و میزان پاسخگو بودن خودتان را با تاریخ دوباره یادداشت کنید تا حد پیشرفت و درک مطلب بدستتان بیاید .

5 – تدریس کنید

یکی از بهترین کارها برای یاد گرفتن این است که شما یک مطلبی را که یاد گرفته اید برای شخص دیگری توضیح دهید البته این مرحله جزء الزامات این روش مطالعه نیست و شما ملزم نیستید اما اگر این کار را انجام دهید به رشد و پویایی شما کمک زیادی خواهد کرد برای انجام این مرحله کافی است که با دوست تان یا همکلاسی تان هماهنگ شوید و اگر او هم دوست داشت از این روش استفاده کند هر دوی شما مطالبی را که یاد گرفته اید برای نفر مقابلتان تدریس کنید و یا از همان روش ضبط صدا استفاده کنید .

سخن پایانی

امیدوارم که از این روش مطالعه استفاده کنید و بهره لازم را برای یادگیری آنچه را که می خواهید ببرید فقط بیاد داشته باشید که این روش در ابتدا سخت و مشکل است اما شما با اندکی اراده و نظم شخصی پس از مدتی به این کار و انجام آن عادت خواهید کرد و به نوعی انجامش برایتان خودکار خواهد شد اگر تمایل داشتید می توانید تجربه و یا نظر خود را در خصوص این روش با ما و دیگران به اشتراک بگذارید .

به امید دیدار مجدد شما عزیزان

 مقاله پیشنهادی :  چگونه مانند حرفه ای ها کتاب بخوانیم

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید