دانلود رایگان خلاصه کتاب قدرت عادت : رازی که در تصمیم های ما وجود دارد

وقتی تصمیم های ما در دور تکرار می افتد آن وقت قدرتی را از خود بروز می دهند که فوق العاده هستند

چارلز داهیگ نویسنده کتاب قدرت عادت ده سال از زندگی خود را صرف مصاحبه و تحقیق در مورد عادت ها کرد او که وقتی برای کار خبرنگاری به عراق رفته بود با قدرت عجیب عادت ها و تاثیر آنها در زندگی شخصی و اجتماعی شد و به گفته خودش برای نوشتن این کتاب بیش از سیصد مصاحبه و گزارش انجام داده است در انتهای این مقاله شما می توانید برای دانلود رایگان خلاصه کتاب قدرت عادت روی تصویر ارائه شده کلیک کنید و خلاصه این کتاب را دریافت کنید

ضمنا خلاصه سه فصل ابتدایی این کتاب به صورت مقاله در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است

خلاصه کتاب قدرت عادت

خلاصه بخش پیشگفتار کتاب قدرت عادت

در بخش مقدمه کتاب به یک تحقیقی اشاره شده که در آن دانشمندان کسانی که در گذشته رفتارها و عادت های نامناسبی مثل اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، پرخوری و اضافه وزن ، تنبلی و بیکاری و … داشتند و امروز توانسته اند این رفتارها را کنار گذاشته و در خود رفتارها و عادت های مناسبی ایجاد نمایند را مورد تحقیق و واکاوی قرار داده اند .

یکی از این موارد خانمی است به نام لیزا آلن ، این خانم که از شانزده سالگی سیگار کشیدن و خوردن مشروب را آغاز کرده است و بیشتر عمرش را با چاقی مفرط درگیر بوده است و زمانی در بیست و چند سالگی به دلیل یک بدهی 10000 دلاری ، شرخرها به دنبالش بوده اند همچنین در رزومه اش آمده است که طولانی ترین کارش کمتر از یکسال طول کشیده است . اما زمانی که برای تحقیق دعوت می شود زنی خوش اندام ، لاغر و پرطراوت رو به روی محققان نشسته است او ده سال از عکس های که در پرونده قدیمی اش موجود است جوان تر به نظر می رسد و از تمام کسانی که در جلسه حضور دارند توانمندتر به نظر می آید .

سوالی که دانشمندان از لیزا می پرسند این بود که چطوری و چه زمانی سیگار کشیدن را ترک کردی ؟ لیزا در جواب می گوید « من این کار را از قاهره شروع کردم رفتن به آنجا یک تصمیم ناگهانی بود چند ماه قبل ، شوهرش که به زن دیگری علاقمند شده بود وی را ترک کرده بود و او مانده بود که چگونه با این خیانت کنار بیاید او یک مدتی را به گریه و زاری پرداخته بود و چند روزی هم به تعقیب هوی خود گذرانده بود و حتی کارش به جایی رسیده بود که به درب خانه او رفته بود و می خواسته است خانه اش را به آتش بکشد با این حال تصمیم می گیرد تا از ته مانده کارت اعتباریش استفاده کند و قاهره سفر کند . »

کتاب قدرت عادت نسل نواندیش

« در قاهره با صدای اذان از خواب بیدار می شود و اولین کاری که به ذهنش می رسد انجام دهد سیگار کشیدن است دستش را دراز می کند و آنقدر خسته و داغون است که تا بوی پلاستیک به مشامش نمی رسد متوجه نمی شود که به جای سیگار لوله خودکارش را آتش زده و در حال کشیدن یک لوله خودکار است .»

او با حالی نذار و داغون دوش می گیرد و هتل را ترک می گوید و سوار تاکسی می شود در کوچه و خیابان های ناهموار قاهره به سمت اهرام ثلاثه و مجسمه ابولهل در حرکت است که احساس ترحم نسبت به خودش را از خود دور کرده و به خودش و شرایطش فکر می کند و می فهمد که دلیل این وضعیت او نداشتن هدف در زندگی است

چیزی که به ذهنش می رسد کویر پیمایی در بیابانهای مصر است اما با خود می گوید من با این وضعیتم چگونه می توانم این کار را انجام دهم اضافه وزن ، اعتیاد به سیگار و مشروب ، بی پولی و .. اما تصمیم گرفته بود این را به عنوان یک هدف برای خود انتخاب کند و برای انجام آن تلاش کند

به آمریکا برمی گردد و یک سال به خودش وقت می دهد تا شرایطی را در خودش ایجاد کند که بتواند به کویر برود و برای اولین کار تصمصم می گیرد که سیگار را ترک کند .

اما یازده ماه بعد که بلاخره به مصر برمی گردد آن هم با یک تور و تجهیزات کامل و تیم کامل برای بیابان گردی و دانشمندان می دانستند که در شرایطی که لیزا پیدا کرده بود کشیدن یک کارتن سیگار هم تاثیری در سفر او نداشت پس قضیه از چه قرار بود

ترک کردن سیگار یک تصمیم بود که لیزا گرفته بود و به آن پایبند بود و همین تعهد کم کم به بقیه زندگی او تسری کرده بود و باعث شروع یک سری از تغییرات در او شده بود

ادامه مقاله دانلود رایگان خلاصه کتاب قدرت عادت

دانشمندان متقاعد شده بودن سفر به قاهره ، طلاق و بیابان گردی نبوده که باعث این تغییرات شده بود بلکه لیزا بر روی یک عادت که ترک کشیدن سیگار بوده تمرکز کرده بود و با این تمرکز او یاد گرفته بوده است که چگونه روتین ها و عادت های دیگر زندگی خود را تغییر دهد و یا آنها را بهبود ببخشد و همه کسانی که در این تحقیق شرکت کرده بودند این روش را استفاده کرده بودند .

یکی از محققین به لیزا گفته بود : « شما به ما در درک اینکه چگونه یک تصمیم تبدیل به رفتار خودکار و عادت می شود کمک می کنید .»

ویلیام جیمز در سال 1892 نوشت: « تمام زندگی ما ، تا به امروز که فرم خاص خودش را گرفته است ، مجموعه ای از عادتهاست. » شاید این گونه به نظر بیاید که بیشتر انتخابهای که ما ، محصول تصمیم های عاقلانه ما است که با دقت انجام شده اند، ولی این اصلا واقعیت ندارد آنها عادت هستند .

در سال 2006 در مقاله ای که عنوان شده است که بیش از 40 درصد از کارهای ما از روی عادت هایی است که در خود ایجاد کرده ایم و نه تصمیم های عاقلانه .

با این که صدها سال است که دانشمندان و محققان به دنبال کشف چگونگی شکل گیری عادت ها هستند اما در طی یکی دو دهه گذشته است که دانشمندان به راز شگفت انگیز عادت ها پی برده اند و مهم تر آنکه چگونه می توان آنها را تغییر داد .

در ادامه خلاصه کتاب قدرت عادت اثر چارلز داهیگ ، نویسنده در مورد سفری که به عنوان گزارشگر به عراق انجام می دهد و آنجا بوده است که برای اولین بار با علم عادت ها آشنا می شود و کیس خوبی که در اختیارش بوده ارتش آمریکا بوده است آموزش های پایه ای ، عادت های شلیک کردن ، ارتباط برقرار کردن ، فکر کردن و … رفتارهایی هستند که تا زمان خودکار شدن تمرین می شود .

در جریان این تحقیقات داهیگ متوجه می شود که یکی از فرماندهان در شهر کوفه که در حال تحقیق و آنالیز شورش های این شهر می شود متوجه یک رفتار خاص از طرف تظاهرات کنندگان می شود و از شهردار کوفه می خواهد که فروشندگان غذا را از میدان اصلی شهر دور کند

طی چند هفته بعد که دوباره جمعیت کوچکی در نزدیکی مسجد کوفه جمع شدند و بعد از ظهر جمعیت بزرگتر شد و شروع به شعار دادن کردن و پلیس عراق که از پس کار بر نمی آمد با پایگاه تماس می گیرد و درخواست کمک می دهد در نیمه های شب که معترضان تشنه و گشنه می شوند به دنبال فروشندگان غذا می گردند اما چون از قبل آنها میدان را ترک گفته بودند معترضان هم محل را ترک گفته و تظاهرات به پایان می رسد .

وقتی چارلز داهیگ با آن فرمانده ملاقات می کند متوجه می شود که این سرگرد ارتش تمام زمانش را به بررسی عادت ها در ارتش آمریکا پرداخته است و این عادت ها را در زیردستان خود نهادینه و ایجاد کرده بود و باعث شده بود در زمان های بحرانی بدون رجوع به فرماندهی ، تصمیمات درست بگیرند .

سرگرد به من گفت : « درک عادتها مهمترین چیزی است که من در ارتش یاد گرفته ام. این امر به طور کلی نگاه من به دنیا را عوض کرده است. آیا می خواهید که زود خوابتان ببرد و صبح که از خواب بیدار می شوید احساس خوبی داشته باشید؟ به الگوهای شبانگاهی تان توجه کنید و چیزی که به طور خودکار موقع از خواب بیدار شدن انجام می دهید. آیا می خواهید دویدن برایتان کار ساده ای شود؟ محرکهایی را به وجود بیاورید که این کار را تبدیل به یک روتین کند. من این چیزها را با بچه هایم اجرا می کنم. من و همسرم برنامه های عادت را برای زندگی مشترکمان می نویسیم. اینها همان چیزهایی هستند که ما در جلسات فرماندهی در مورد آن صحبت می کنیم. هیچ کس در کوفه به من نگفته بود که با دور نگه داشتن دکه های کباب فروشی می توانیم بر روی جمعیت تاثیر بگذاریم ، ولی وقتی که شما همه چیز را به صورت مجموعه ای از عادتها می بینید، مثل این است که فردی به شما یک چراغ قوه و یک اهرم بدهد و شما بتوانید کارتان را آغاز کنید»

سخن پایانی 

در انتهای مقاله ضمن تشکر از شما عزیزان بابت زمانی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید از شما خواهشمندم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص مقاله دانلود رایگان خلاصه کتاب قدرت عادت را در پایین همین صفحه با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید .

دانلود رایگان خلاصه کتاب قدرت عادت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی