فرمول اندرو کارنگی : 5 نکته طلایی که باید برای ثروتمند شدن بدانید

راز بزرگ : انرژی ، سرمایه و فکر و اندیشه خود را به طور انحصاری روی کاری که به آن علاقه دارید و مشغول هستید متمرکز کنید.

اگر اندرو کارنگی امروز زنده بود بی شک نامش جز ده نفر اول مجله فوربز قرار می گرفت و بسیاری از آدم ها به دنبال رازها و فرمول اندرو کارنگی برای موفقیت بودند اندرو که زمانی که پای خود را به امریکا نهاد دارای خانواده ای فقیر بود و مجبور شد برای گذاران زندگی خود و خانواداش برای هفته ای یک دلار کار کند در زندگی خود زمانی دست به معامله ای زد که این معامله بیش از 400 میلیون دلار ارزش داشت در یک کتاب و رمان با عنوان خدمتکار اندرو کارنگی به این سیر تحول توسط خانم ماری بندیکت پرداخته شده است .

فرمول اندرو کارنگی برای ثروتمند شدن

اندرو کارنگی کیست

آندرو کارنگی در تاریخ 25 نوامبر 1835 در شهر دانفرم لاین کشور اسکاتلند دیده به جهان گشود پدرش یک بافنده

فرمول اندرو کارنگی

 بود که همراه با یکی از دوستانش در خانه ای دارای دو اطاق بود مشغول کار بود و از قضا در همان خانه خانواده ویلیام کارنگی پدر هم زندگی می کردند .

زمانی نگذشت که همین کسب و کار پدر هم دیگر جواب مخارج خانواده را نمی داد و ویلیام تصمیم گرفت تا به اتفاق همسر و فرزندانش به آمریکا مهاجرت کند در آمریکا اندرو که تنها 12 سال داشت به همراه پدر در یک کارخانه پنبه مشغول به کار شد آن هم فقط برای هفته ای یک دلار .

فرمول اندرو کارنگی همان زمان به کمکش آمد و طولی نکشید که از او برای کار در کارخانه دیگر آن هم با هفته ای 2 دلار دعوت شد و این نشان می داد که این فرمول کارامد است .

در ادامه موفقیت های کارنگی ، عموی او سبب شد تا او به عنوان یک پیام رسان در یک شرکت تلگراف مشغول کار شود او که وقتی کاری را برعهده می گرفت تمام توان خود را برای آن می گذاشت تصمیم گرفت که کار تلگراف را یاد بگیرد برای همین روزها کار می کرد و شبها درس می خواند و مطالعه می کرد .

این سخت کوشی اندرو باعث شد تا جای تلگرافچی را در شرکت بگیرد تبهر او در کار و آشنا شدن با افراد معروف شهر کم کم باعث شد تا پایش به راه آهن باز شود و برای کار به عنوان تلگرافچی با هفته ای 4 دلار استخدام شد پیشرفت او مانند قطاری که راه افتاده بود و دیگر نمی توانست آن را نگاه داشت ادامه داشت او در 24 سالگی به عنوان سرپرست بخش غربی راه آهن انتخاب شد و مسیر رسیدن به ثروت و مکنت فراوان را برای او فراهم کرد .

این پیشرفت تا جایی بود که برای صنایعی که به آهن نیاز داشتند مثل راه آهن و ساختمان سازی کارخانه و تراست تولید فولاد را راه اندازی کرد و این کار او باعث شد که تولید فولاد ایالات متحده از بریتانیا هم پیشی بگیرد و تبدیل به یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده فولاد شود .

اما در ادامه اندرو کارنگی تصمیم گرفت که به کسانی که دوست دارند آموزش ببینند و پیشرفت کنند کمک کند برای همین هم شرکت بزرگ خود را با قیمتی بیش از 450 میلیون دلار به فروش رساند و بیشتر آن را به تاسیس و راه اندازی کتابخانه و دانشگاه اختصاص داد از این انسان موفق سخنها و نقل قول هایی به جا مانده است که هر کسی می تواند با مطالعه و به کار بستن آنها در زندگی پا جای پای این ثروتمند تاریخ بگذارد .

اندرو کارنگی در سال 1919 در اثر بیماری از دنیا رفت اما فرمول اندور کارنگی سالها بعد توسط ناپلئون هیل به همه دنیا معرفی شد در ادامه مقاله به این فرمول تاثیرگذار خواهیم پرداخت .

فرمول اندرو کارنگی

فرمول موفقیت اندور کارنگی

1 – نقطه شروع همه موفقیت ها ، داشتن شور و اشتیاق است

نمی دانم داستان ادوین بارنز را  خوانده اید یا نه ! یا چقدر داستانهای موفقیت افراد مختلف را مطالعه کرده اید ؟ اما وقتی به داستان آنها گوش می کنید اولین چیزی که به چشم شما می آید اشتیاق بی اندازه آنها برای هر چیزی است که می خواهند به آن برسند .

در داستان ادوین بارنس ، ایشان می خواست شریک توماس ادیسون مخترع و ثروتمند زمانه خود شود و تمام خوشبختی و آینده خود را فقط در همین موضوع و هدف می دید با خود می گفت وقتی با ادیسون نه برای او کار کند به هر آنچه که در زندگی می خواهد خواهد رسید و برای این کار از شهر دیار خود سفر کرد و به شهر ادیسون رفت و چند سال به عنوان نظافتچی در شرکت او کار کرد اما در همه حال مترصد آن بود که فرصتی بیابد تا شریک ادیسون شود و بلاخره این اتفاق افتاد و ادوین سی بارنز شریک کاری ادیسون شد .

یا در داستان موفقیت اقای فتاحی مالک برند امرسان آمده است که وقتی ایشان تصمیم گرفت کارگاه یخچال سازی خود را راه بیاندازد همسر خود را با پولی اندک به شهرستان فرستاد و به او گفت یا من در این کار موفق خواهم شد و یا مرا پشت میله های زندان خواهی دید .

و یا در داستان استاد موفقیت اقای عباس منش آمده است که ایشان کار وشغل خود در بندرعباس را رها کردند آن هم شغلی که به دلایلی فقط هفته ای یکی دو ساعت به شرکت می رفتند و به قولی آمار حضور می داند و ماهیانه حقوق دریافت می کردند ، هر آنچه در بندرعباس در طی چند سال تلاش جمع کرده بودند را به یک زوج اهدا کرده و تنها به تهران سفر کرده و در یک مسافرخانه به همراه خانواده زندگی می کردند ایشان در شرایطی کار خود را شروع کردند که دیگر راه بازگشتی نداشتند .

تمامی این داستان ها و دیگر زندگینامه حکایت از یک شور و اشتیاق فراوان برای رسیدن به خواسته را دارد برای آنکه موفق شوید باید شور ، اشتیاق و انگیزه خود را آنقدر تقویت کنید که به این نتیجه برسید که تنها راه زنده ماندن شما در رسیدن به هدفیست که برای خود تعیین کرده اید و به نوعی پل های پشت سرتان را خراب کنید .

2 – آن چیزی را که ذهن و مغزتان بپزیرد به آن می رسید

شاید شنیده باشید که اکثر فرزندان کسانی که پزشک هستند پزشک می شوند و یا تاجرها و بازاریان پولدار و ثروتمند ، می دانید دلیل این موضوع چیست ؟ برای بسیاری پزشک شدن و یک بازاری و تاجر توانمند شدن کار مشکل و سختی است چون نمونه و الگو دور و بر خود ندارند اما اگر پدر ، برادر یا مادر و یا یکی از اطرافیان شما این مسیر را رفته باشد شما هم راحتر می توانید وارد آن مسیر شوید و به نتیجه برسید چون یک الگو در کنارتان دارید و ذهن شما آسانتر می پذیرد که می توانید یک پزشک ، تاجر ، مهندس و … شوید .

اما زمانی که این الگو را نشناسید ذهنتان وقتی به آن هدف می دهید شروع به مقاومت کرده و اجازه نمی دهد در راستای هدفتان حرکت کنید شاید چند روزی انگیزه داشته باشید و به سمت هدف حرکت کنید اما وقتی انگیزه تان فروکش می کند نجواهای ذهنتان شروع می شود برای همین در اولین قدم باید تلاش کنید ذهنتان را متقاعد کنید که این موضوع را بپزیرد که شما لایق هر آنچه که می خواهید داشته باشید هستید و همراه با این کار اقدامات خود را شروع کنید و تداوم ببخشید و استمرار داشته باشید تا ذهنتان به این باور برسد که شما سزاوار خواسته و هدف خود هستید .

برای این کار هم می توانید کسانی را پیدا کنید که به آنچه که شما می خواهید داشته باشید رسیده اند و آنها را الگو خود قرار دهید و به ذهنتان بگویید که اگر آنها به عنوان یک انسان به این نتیجه رسیده اند پس من هم می توانم و لایق هر آنچه می خواهم هستم .

3 – تخصص داشته باشید

وقتی به دوران تحصیلی خودم نگاه می کنم و با دروان دانشگاه ، موضوعی که مرا آزار می داد این بود که مثلا اگر من رشته ام ریاضی است دروس ادبیات و عربی به چه کارم می آید من باید فقط ریاضی بخوانم و یا در دانشگاه در هر ترمی اساتید محترمان یک زبان برنامه نویسی را شروع می کردند و تا اندازه کوچکی از آن را در اختیار ما می گذاشتند و ترم بعد یک زبان برنامه نویسی دیگر و هر وقت هم که معترض می شدیم می گفتند که ما سرنخ ها به شما می دهیم و مابقی با خودتان است .

اگر نگاهی به دانش بیاندازیم با دو نوع از دانش روبه رو می شویم دانش عمومی و دانش تخصصی ، دانش عمومی که در مدارس تدریس می شود غالبا به درد مدرک گرفتن می خورد و شما تنها می توانید با آن به استخدام شرکتهای دولتی و خصوص دربیاید که در شرکتها خصوصی اندکی با مشکل رو به رو می شوید چون تخصص و دانش کارآمد برایشان اهمیت بیشتری دارد .

اما دانش تخصصی در کمتر جایی آموزش و ارائه می شود و برای بدست آوردن آن شما نیاز دارد تا تلاش بیشتری کنید ولی برای آنکه به ثروت و مکنت برسید نیاز دارید که از تخصص برخوردار باشید تخصصی که مطمئنا کمتر کسی آن را دارا می باشد

یکی از اصلی ترین فرمول اندرو کارنگی برای ثروتمند شدن داشتن تخصص است وقتی صاحب تخصص باشید مطمئنا ثروت هم به سمت شما خواهد آمد اندرو کارنگی ، هنری فورد ، توماس ادیسون و مارک زاکربرگ ، ایلان ماسک ،  استیو جابز و دیگران در کار و هدفی که برای خود داشتند متخصص بودند و همین تخصص هم آنها را به نتیجه که می خواستند رساند .

4 – استفاده از نیرو دیگران

در اصل چهارم موفقیت کارنگی ، دیگران و استفاده از توان آنها یکی از محترم اصول موفقیت به شمار می آید خود کارنگی بیش از 50 نفر در کنار خود داشت و نیرو و توان انها استفاده می کرد به همین دلیل یکی از مواردی که باید یاد بگیرید تعامل و رهبری دیگران است تا بتوانید از نیروی انها جهت موفقیت و رسیدن به هدف استفاده کنید .

5 – ترس و شک و دودلی را کنار بگذارید

گرفتن تصمیم قاطع و اقدام محکم و همراه با ترس اصل پنجم فرمول اندرو کارنگی برای موفقیت است مطمئنا وقتی هدفی برای خود در نظر می گیرید ترسها به سراغتان می آید و شک می کنید که آیا به هدف خود می رسید یا نه ذهنتان را درگیر می کند چیزی که باید بدانید این است که خاصیت ذهن و مغز ما همین است و در بسیاری از موارد این ترس و شک به کمک ما می آید اما باید یادبگیرید که در جاهایی باید این شک و ترس را کنترل کنید و از آن در جهت رسیدن به هدف خود بهره ببرید .

فرمول موفقیت اندرو کارنگی

سخن پایانی

در انتها از شما عزیزان بابت زمان و وقتی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید ممنون و سپاسگذارم از شما خواهشمندم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص فرمول اندرو کارنگی در پایین همین صفحه با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید .

 

زندگینامه اندرو کارنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب پیشنهادی